Hristiyanlıkta Mütevazı Yaşam

Hristiyanlıkta Mütevazı Yaşam

 

Hristiyanlık’ta, yoksulluk ve mütevazı bir yaşam, bireyleri Tanrı’ya yaklaştırmaya yardımcı olur. Zenginlik kötü değildir, ancak doğası gereği açgözlü insanların kendi çıkarlarına göre hareket etmelerine neden olur. İncil, tüm insanlığı Tanrı’nın servetinini paylaşmaya ve yoksulluk durumunda insanlara yardım etmeye teşvik eder.

Zenginlik ve Yoksulluk

Hristiyanlık, kendi iyiliği için servet peşinde koşmaktan ve büyük miktarda para biriktirmekten uzak tutmaya çalışır. İncil’de Mesih, zengin bir adamın cennete girmesinin zor olduğunu ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için parası olanların kullanması gerektiğini söylemiştir. Bu, Hristiyanlığın bireylerin kendilerini yoksullaştırmasını gerektirdiği anlamına gelmez, aksine mütevazı yaşamanın, ihtiyacınız olanı satın almanın daha iyi olacağını öğretir. Yoksulluğu gönüllü olarak seçmek bir erdemdir. Kendini yoksullaştırmakla yoksul olmak arasındaki farkı anlamak önemlidir.
Bir kişi  yoksulluk içinde yaşasa bile, komşusunun servetine göz dikmemelidir. Yoksullukta da, bireyler Tanrı’nın sevgisini bulabilir. Hristiyanlar bu sevginin dünyevi varlıklardan daha değerli olduğuna inanır.

Sadaka

Yoksulluğa ilişkin başlıca Hristiyan inançlarından biri, yardım fikri ile ilgilidir. Hristiyanlar ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye inanmaktadır. Bu sadece servetini paylaşmanın ve hayır işlerine vermenin ötesine uzanır. Çok fazla paraları olmasa bile, gönüllü olabilir ya da ihtiyacı olanlara elinden geldiğince yarar sağlayabilir. Başkalarının yararına olan fedakarlık, Hristiyan inancının ilkelerinden biridir.

Rahipler ve Rahibeler

Katolik Kilisesi gibi Hristiyan mezheplerinde, rahipler ve rahibeler yoksulluk yeminini alırlar. İsa Mesih’in izini takip etmek isteyen rahipler ve rahibeler kendilerini ihtiyacı olan insanlara yardım edebilecekleri basit bir hayata adarlar. Bu yoksulluk yemini, kilisenin üyelerinin maddi şeylerden rahatsız olmalarını da önler onları Tanrı’ya ve dini görevlerine odaklanmalarını teşvik eder.

Yorum yapın