Hristiyanlıkta Zina

Hristiyanlıkta Zina

Hristiyanlık ve Kutsal Kitabın zina yasağı açıktır; On Emir’den biri bunu yasaklar. Zina en büyük günahlardan biridir. Fakat zina yapmış biri hemen ümitsizliğe kapılmamalıdır çünkü İncil hem Eski hem de Yeni Ahit’te affetmeye yer bırakır.

Zina Tanımı

Zina, birbirleri ile evli olmayan yetişkin bireylerin arasında geçen cinselliktir. Fakat her zina  aynı değildir. En tehlikeli ve en korkunç olan zina, iki evli bireyin eşlerini aldatarak yapmış oldukları zinadır. İbranice “na’aph” terimi, bir erkeğin veya bir kadının zina rolüne atıfta bulunabilir ve bu kelime, putlara tapanlar için de kullanılır. Her ikisi de bir ihanet şeklidir. Zina, bu nedenle, yalnızca cinsel günah değildir. İlahiyatçı ve papaz Neil S. Wilson, zinanın, kilisenin Mesih ile olan manevi “evliliğine” ve aynı zamanda Yahudilerin Tanrı ile ilk anlaşmalarına da yansıdığını vurgular.

David (Davud) Ve Zina

Zinanın günahına rağmen, Tanrı pişman  zina işlemiş bir günahkarı affedebilir. Eski Ahit’te David, Bathsheba ile zina etti ve kocasını öldürerek günahını dahada büyüttü. Günahı öylesine korkunçtur ki, David ve Bathsheba’nın ilk oğlu bir ceza olarak ölür, ama Tanrı, Süleyman’ın da dahil olduğu uzun ömürlü ve daha fazla oğul sağlayarak, kederli ve pişman kralı affeder. Mezmur 51, Davut’un affedilmesidir. 

Hosea Karısını Bağışlıyor

Eski Ahit’te peygamber Hosea ilk başta zina eden karısını kınamıştır. Zina ettiği için çocuklarını ve karısının bakımını reddeder. Fakat Tanrı Hosea’ya karısını affetmesini çünkü  İsraillilerin Tanrı’ya yaptıkları itaatsizliklerini Tanrı’nın tekrar affettiğini anlatır. Aynı şekilde onunda affetmesini ve çocuklarını kabul etmesini söyler. Psikolog ve ilahiyatçı J. Harold Ellens, “İncilde Seks” adlı kitabında, Hosea’nın karısına karşı merhametinin, Tanrı’nın  insanlıkla olan ilişkisi için bir metafor işlevi gördüğünü açıklar

İsa 

Yeni Ahit’te, İsa defalarca kendi işkencecilerinin bile günahlarını affeder. Ferisiler, ismi verilmeyen kadını İsa’yı Yahudi hukuku konusunda sınamak için mahkemeye getirir. Zina hükmü giyen kadının taşlanarak öldürülmesi gerekmektedir. Bunun yerine, İsa kalabalığa “günahsız” olan kişinin ilk taşı atması gerektiğini söyler. Kalabalık öldürmek yerine  dağılır ve İsa kadına seni serbest bırakıyorum fakat git günahından tövbe et demektedir.

Yorum yapın