Katolik Kutsal Kitap ( Katolik İncil ) Nasıl Anlaşılır?

Katolik Kutsal Kitap ( Katolik İncil ) Nasıl Anlaşılır?

Çeşitli Katolik İncilleri mevcuttur. Katolik inanışa göre seçtiğiniz İncil ne olursa olsun, iyi bir Katolik İncil’i için temel unsur olan, Deuterocanonical yazılarının eklenmiş olanıdır.

Deuterocanonical hakkında detaylı bilgi edinmek için: Katolik Kilisesi’ne göre Kutsal Kitap

Bir Kutsal Kitabın Katolik İncil olarak kabul edilebilmesi için İncil’in 46 Eski Ahit kitabı içermesi gerekmektedir. Bir İncil’in Katolik İncil olduğunu anlamanın diğer bir yolu, Deuterocanonical yazılarının veya apocryphal yazılarının kitaplarının arasında yer aldığına bakmaktır. Kısaca, Deuterocanonical yazıları, Katolik İncillerinin içerdiği fakat Protestan İncillerinin çoğunun içermediği yedi Eski Ahit kitabı ve diğer iki bölümden oluşmaktadır. Kutsal Kitabın bazı Protestan versiyonları, Deuterocanonical yazıları içeriyor olsa da, genellikle tanınmış 39 resmi Eski Ahit kitabının içinde değil, sadece yardımcı okuma için ek olarak listelenir.

Kutsal Kitabınızın Katolik Kutsal Kitabı olup olmadığından şüphe duyduğunuzda, Kutsal Kitabın önündeki titizlik onayını aramalısınız. Kutsal Kitap okuyucuları için çeşitli Katolik İncilleri bulunurken, İncil’in Katolik İncil olduğunu doğrulamanın kesin bir yolu olarak; Metnin ilk birkaç sayfasında bulunan imprimatur tanımını bularak, yazıların hiçbirinin Roma Katolik Kilisesi’nin öğretilerine zıt olmadığından emin olmalısınız. Imprimatur, Roma Katolik Kilisesi’nin resmi piskoposluk makamları tarafından incelenip onaylanan İnciller ve teolojik yayınlar için kanonun öngördüğü bir izindir. Imprimaturlar, Kutsal Kitapta ki öğretilerin Katolik inancıyla çelişmemesini sağlar.

İncil okumaya yeni başlayan birisi, İncil’in bir Katolik İncil’i olduğunu ayırt ettikten sonra, seçimini İncil için yeterlilik ve gereksinimlerine göre ayarlamalıdır. Mevcut Katolik İncillerinin çeşitliliği arasında orijinal Eski İngilizce tercümeye dayanan, daha çağdaş bir izleyici kitlesi için revize edilmiş ve kapsamlı yorumlar sunan versiyonları mevcuttur. Daha ileri olan İncil okuyucusu Douay-Rheims veya Jerusalem Katolik İncillerini seçmelidir. Orijinal İngilizce yayını istiyorsanız, İncil seçiminde en iyi seçeneğiniz Douay-Rheims İncilidir. Douay-Rheims İncil, 1582 yılında basılan İncil’in orijinal İngilizce versiyonudur. Douay-Rheims İncilinin en son revizyonları bile orijinal Eski İngilizce dilini içermektedir.Temel İncil’i anlayanlar, popüler Yeni Amerikan İncilini veya Kudüs İncilini seçmek isteyebilirler. Katolik İncilinin daha çağdaş bir dili olan bir versiyonunu arıyorsanız, Yeni Amerikan İncilini (NAB) tercih edebilirsiniz. Mevcut NAB hem revize edilmiş Mezmurları hem de Yeni Ahit’in bir revizyonunu içermektedir.  İncil’de geçen olay ve içeriklerin daha geniş bir tanımı için, Kudüs İncil’i tercih edebilirsiniz. Bu sürüm okuyucusuna kapsamlı dipnotlar yoluyla ayrıntılı bir yorum sunabilir. Kudüs İncilini yazılı olarak elde etmek zor olabilir, ancak çevrim içi olarak yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

 

Yorum yapın