Katoliklikte Şeytanla Savaşanlar – Şeytan Çıkaranlar

Katoliklikte Şeytanla Savaşanlar – Şeytan Çıkaranlar

Günümüzde Katoliklere göre yalnızca Katolik rahiplerin veya yüksek memurların şeytanlarla savaşma yetkisi olduğuna inanılmaktadır. Katolik Kilisesine göre,
Roma Katolik Kilisesi dünyadaki doğruluk mücadelesini sürdürdüğü müddetçe, kötü ruhlara ya da şeytanlara karşı da savaşmıştır. Yetkili Katolikler genellikle din adamlarından oluşan gruplar kendilerini şeytani ruhları yok etmeye adamıştır.

Meslekten olmayanlar

Katolik Kilisesi’nin kötü ruhlarla mücadele etmek için özel emirler düzenlediği doğru olsa da, “Katolik Ansiklopedisi”, meslekten olmayan Katoliklerin doğru müdahale ile kötü ruhları kovabileceğini belirtmektedir. Katolikler bu tür şeytan çıkarmaları Tanrı’nın şeytanlar üzerindeki gücünün kanıtı olarak görür. Tipik olarak, kötü bir ruhla savaşan Katolik, şeytanı Tanrı adına ya da İsa Mesih adına kovar.

Şeytan çıkarma istekleri

Tarihsel olarak, Katolik Kilisesi, nitelikli Katoliklerin kötü ruhları kovmasına izin vermiştir. Ancak günümüzde, kilise emirleri ortadan kaldırdı ve bunun yerine, bu yetkiyi sadece rahiplere güçlü, sadık ve ruhsal olarak temiz olma şartı ile vermiştir. Catechism, bu rahiplerin dindarlık, bilgi, ihtiyata sahip olması gerektiğini belirtir.

Modern uygulamalar

Bu günlerde, hiçbir rahip ya da piskoposun onayı ve gözetimi olmadan hiçbir resmi Katolik şeytan kovma uygulaması gerçekleştiremez. Dahası, meslekten olmayan Katolikler geçmişte kötü ruhlarla savaşmalarına izin verilmesine rağmen, şeytanlarla doğrudan etkileşim kurma yetkisine sahip olmadıkları konusunda uyarılmıştır. Bunun yerine, kötü ruhlardan kurtulma konusunda yardım arayan herhangi bir Katolik bunu bir rahibin yardımı ile yapmaya teşvik edilir.

Şeytan çıkaranlar

Katolik Kilisesi’nin önde gelen şeytan çıkarıcılarından bazıları Papa John Paul II, Angelo Mascheroni, Gabriele Amorth ve Gary Thomas’dı., Kilise liderliğine göre, gerçek şeytani saldırılar nadir bir şey olduğundan, her cemaatte bir şeytan çıkarıcıya gerek yoktur. Yine de, birçok Katolik, cemaat gerçek bir şeytan çıkarıcı rahibe ihtiyaç olduğuna inanmaktadır.

Yorum yapın