Kutsal Kitap Nedir ?

Kutsal Kitap Nedir ?

Kutsal Kitap Nedir ?

Hristiyan inanışa göre Kutsal Kitap, Tevrat, Zebur ve İncil’in toplu halidir. Tevrat ve Zebur İsa’dan önce ki Tanrı sözleri olarak kabul edilir ve Eski Ahit yani Eski Antlaşma olarak geçmektedir. İncil ise Yeni Ahit yani Yeni Antlaşmadır. Tevrat, Zebur ve İncil birbirlerinden ayrı kitaplar olarak görülmez. Hristiyanlığa göre Tevrat, Zebur ve İncil birbirlerini tamamlayan kitaplardır. Hristiyanlar için Tanrı’yı tanımak ve Tanrı’ya ulaşmak için başvurulacak ilk kaynak Kutsal Kitap’tır. Kutsal Kitap yüzyıllar boyunca çeşitli halklara Tanrı’yı tanımak için rehberlik etmiştir. Hristiyanlara göre Tanrı Kutsal Kitap’ı koruyacağına dair söz vermiş ve sözünü tutmuştur.

Eski Antlaşma yani Eski Ahit Yeni Antlaşma olan Yeni Ahit’i daha doğrusu İsa Mesih’i müjdelemektedir. İncil Tanrı tarafından insanlığa verilmiş kurtuluşun müjdesi, habercisidir. Hristiyan inanış Kutsal Kitap’ın temel mesajını İsa Mesih olarak kabul eder. Kutsal Kitap’ın değişmediğini, ekleme yapılmadığını, ilk haliyle günümüze ulaştığını kabul etmektedirler. Fakat Hristiyan inanışa sahip olan Yehova Şahitleri İncil içerisin de değişiklik yapıldığını ve sözlerin çarpıtıldığını iddia edip, İncil’in yeni tercümesini yayınlamışlardır. Hristiyan inanışta Kutsal Kitap, Tanrı ilhamıdır. Yani Tanrı tarafından insanlar Kutsal Ruh’un yönlendirmesiyle ilham olarak almışlardır. Bu sebeple Kutsal Kitap Tanrı sözüdür, Tanrı tarafından direk olarak yazdırılmıştır. Kutsal Kitap’ta bulunan Tevrat ve Zebur uzun zaman dilimlerinde yazılmıştır. Hem geçmişte yaşananlardan hem de gelecekte olacaklardan haber vermektedir.

Hristiyanlıkta Kutsal Kitap kavramını daha iyi anlayabilmek için farklı mezheplerin Kutsal Kitap hakkında ki inanışlarına bakmak gereklidir. Temel inanışta hemen hemen hepsi aynı olsa da mezhepler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bunun haricinde daha öncede bahsettiğimiz gibi Yehova Şahitleri’ne göre Kutsal Kitap’ın bazı bölümlerinde kilise tarafından çevirilerde değişimler yapılmıştır. Bu çok büyük bir iddia olduğu için başka bir konuda detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Kutsal Kitap’ın ayrıca yorumlama kitapları da bulunmaktadır. Kutsal Kitap’ın bir çok dilde çevirisi vardır. Kutsal Kitap hakkın da daha fazla bilgi edinmek için sitemiz de arama yapabilirsiniz.

Katolik İnanışa Göre Kutsal Kitap

Ortodoks İnanışa Göre Kutsal Kitap

Protestanlara Göre Kutsal Kitap

Kıpti ( Copti ) Ortodoks Kilisesine Göre Kutsal Kitap

Yehova Şahitlerine Göre Kutsal Kitap

Yorum yapın