Kutsal Kitapta Mezmurlar – Şans, Para ve Mutluluk

Kutsal Kitapta Mezmurlar – Şans, Para ve Mutluluk

Kutsal Kitabın Mezmurlar bölümü – şans, mutluluk ve para

mezmurlar
Mezmurlar kitabı, refah ve başarının kaynağı olarak parayı değil manevi bilgeliği tanımlar.
Mezmurlar kitabı, refah, güvenlik ve başarıya ulaşmanın en iyi yolunu içeren, çeşitli yazarlar tarafından bestelenen bir şarkı ve şiir koleksiyonudur. Bazı web siteleri Mezmurlar’ın şanslı takılar olarak kullanılmasını teşvik etmekte, yalnızca onları okumanın bile iyi şans getireceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, Kutsal Kitap’ın mesajı Tanrı ile ilişkisinin bireyin mutluluğunu belirlediğini gösteriyor.

İşaya 65: Mademki Beni, Yehova’yı bıraktınız,+ kutsal dağımı unuttunuz,+ Talih tanrısına sofra kurdunuz,+ Kısmet* tanrısına karıştırılmış şarap doldurdunuz,+ 12 Ben de sizi kılıcın kısmeti yapacağım;+ kılıçtan geçirilmek üzere hepiniz diz çökeceksiniz.+Çünkü size seslendim+ ama cevap vermediniz; size söyledim ama dinlemediniz;+ gözümde kötü olan şeyleri yapmaya devam ettiniz;+hoşlanmadığım şeyleri seçtiniz.”+

Kutsal Kitapta Tanrı özellikle Şans ve Kader tanrıları gibi arayış konusunda uyarır.

Refah

Amerikalılar refah ve başarıyı bir kişinin kazandığı para ile ölçmeye meyillidir. Mezmur 73’ü 3,000 yıl önce besteleyen Asaph de öyle. Ahlaksız faaliyetlerde bulunsalar bile, her zaman avantaja sahip görünen zenginleri kıskandı.
Ancak sonuçlarını değerlendirdikten sonra, durumu net bir şekilde göremediğine karar verdi. Sonunda, Tanrı ile ilişki kurmanın şimdi ve gelecekte en iyi hayatı sunduğuna karar verdi. Paranın bir koruma işlevi gördüğünü kabul ederken, gerçekten bilge bir insan finansal kazanımdan ziyade manevi bilgi edinmeye odaklanır. Mezmur 112, parası olan bir kişinin alçak gönüllü olması gerektiğini, ihtiyaç sahiplerine karşı cömert olunması gerektiğini belirtir.

Mezmur 23, çağlar boyunca milyonlarca İncil okuyucusuna teselli ve güvence sağlamıştır. Yazarı King David(Kral Davut), günlerini koyunlara bakan genç bir çocuk olarak hatırlıyor ve Tanrı’yı bizi güvende tutan, iyi besleyen ve zarar görmemizi engelleyen büyük çobanımız diye anlatıyor. Ölüm yaklaşıyor olsa bile, Tanrı bizi duygusal ve manevi düzeyde rahatlatır. Mezmur 115: 16, okurlara cennetin, insanlığın evi olduğunu söyler ve Mezmur 37:29, insanlara sonsuza kadar yaşayacakları, suçtan, barış ve güvenlik duygusundan etkilenebilecek diğer sorunlardan arınmış bir şekilde güvence altına yaşanacak yer olduğunu söyler.

Mezmur 119’un yazarı, karanlık ve belirsiz bir dünyada gezinmenin ilahi rehberliği gerektirdiğini anlatır. 105’inci ayette, Tanrı’nın sözünü ayağını, yolunu aydınlatan bir lambaya benzeterek, yolda önümüzü görmemize yardımcı olacağını söyler.

Mutluluk

Mezmurların ilk bölümü, Tanrı’nın mutluluğunun sırrını ortaya koymaktadır. Temel olarak, memnuniyet ve mutluluk insanlar Tanrı’nın gereksinimlerinin külfetli değil, faydalı olduğuna karar verdiğinde ortaya çıkar. Minnettarlıkla, hayatlarını buna göre yaşamalılar ve rehberlik için ona güvenmeliler. Düzenli İncil çalışması ve yazılı ilkelere dayanan kararlar almak, sorunlar ortaya çıktığında kolayca sarsılmayan kararlı bireyler yaratır. Buna karşılık Kutsal Kitapta, 4’ten 6’ya kadar olan ayetlere göre, Tanrı’nın tavsiyelerine uymayan insanlar çabucak sıkıntıya düşer.

Yorum yapın