Kutsal Ruh’u Çocuklara Öğretmek İçin Eğlenceli Oyunlar

Kutsal Ruh’u Çocuklara Öğretmek İçin Eğlenceli Oyunlar

 

Kısaca Kutsal Ruh Nedir?

Kutsal Ruh, Tanrı ve oğlu İsa Mesih’ten sonra üçüncü kişiliğidir. Kutsal Ruh kavramı çocuklara öğretmek, doğası hakkında bilgi vermek yeterince zordur. Bazen oyunlar saatlerce anlatımın yapamayacağı bir gerçeği göstermeye yardımcı olabilir. İster ruhun meyveleri ister inancın yaşamındaki rolü hakkında ders veriyor olsanız da, derslerde veya oyunlarla biraz yaratıcılık kullanmak en iyisidir.

Kutsal Ruh’u Çocuklara Öğretmek İçin İlk Oyun: Işık

Odaya İsa’nın bir resmini asın ve altına doğrudan resme işaretlenmiş bir spot ışık yerleştirin. Çocuklar odaya girdiklerinde, onlarla Kutsal Ruh’un rolü hakkında konuşun. Bir gönüllüye odanın ışıkları söndürtün ve odanın çok karanlık olduğundan emin olun. Çocuğa, İsa’nın resmi hakkında detaylı  sorular sorun. Resmi göremediği için fazla bir şey söyleyemeyecektir. Spot ışığı açın ve resim hakkında bir şeyler söylemesini isteyin. Onlara Kutsal Ruh’un spot ışığı gibi olduğunu ve herkesin İsa’yı tam olarak görmesini sağladığını ve onu detaylandırdığını anlatın. Karanlık odanın içinde İsa resmini  ışık sayesinde görmesinin Kutsal Ruh’la olan bağlantısını rahatça kavrayabilecektir.
.

Kutsal Ruh’u Çocuklara Öğretmek İçin:  Labirent

 

Sandalyeleri, masaları ve diğer eşyaları odanın etrafındaki labirent şeklinde engeller olacak şekilde ayarlayın. Bir kişinin veya çocuğun gözlerini bağlayın ve onu yönlendiren başka bir kişinin sesini dinleyerek labirentte yön bulmaya çalıştırın. Bu şekilde çocuğa Kutsal Ruh’un günlük yaşamımızda bir rehber olduğunu açıklayın. Ruhun bize anlatmaya çalıştıklarını dinlersek, Tanrı’nın sözleriyle, yaşamın engellerini aşma ihtimalimiz daha yüksektir. Kutsal Ruh’un yol gösterici olduğunu daha iyi anlayacaktır.

Kutsal Ruh’u Çocuklara Öğretmek İçin: Kutsal Ruhun Meyvesi

 

Elma, portakal, üzüm, limon, muz, ananas, erik veya kuru erik karpuz gibi meyveleri doğrayın. Meyveler Kutsal Ruh’un bize kattıkları; sevgi, neşe, huzur, sabır, nezaket, iyilik, sadakat, nezaket, bilginlik ve öz kontrol gibi soyut şeyleri somutluğa vurabilecek tatlar olsun, Mesela limonun veya acı biberin sabrı ifade etmesi gibi. Her meyvenin kesilmiş parçalarını, her bir bardakta farklı meyveler bulunacak şekilde bardaklara ayırın. Çocuğun veya çocukların gözlerini kapatarak hangi meyve olduğunu sorun. Söylemeyecekleri için  meyvenin tadına bakmasını isteyin. Bu şekilde Kutsal Ruhun meyvesini tartışın ve bunların her birini açıklayın: sevgi, neşe, huzur, sabır, nezaket, iyilik, sadakat ve öz kontrol, Kutsal Ruh’un Hristiyan’ın hayatına getirdiği bireysel faydalardır.

Yorum yapın