Rastafaryanizm Nedir – Rastafarian İnancı ve İsa Mesih

Rastafaryanizm Nedir – Rastafarian İnancı ve İsa Mesih

Rastafaryanizm – Rastafarian Dini Nedir?

Rastafaryanizm

Rastafarianlar, ganja veya Jamaika esrarının ritüel kullanımı ile ünlüdür. Ancak çok az kişi Rastafarian dininin Hristiyanlık, Yahudilik, Hinduizm ve Afrika dini geleneklerinde kökleri olduğunu ve Rastafaryanların bir Siyahi İsa Mesih’e inandığını bilir.

Rastafaryanizm Tarihçesi

Rastafaryanizm, 1930’lu yıllarda iki ana etki altında doğmuştur: Jamaika entelektüel lideri “Afrika’ya Dönün” Hareketi ve Etiyopya İmparatoru Haile Selassie’nin, Garvey hareketi. Jamaika’da ve ABD’de Afrika kökenli halkların öz-farkındalıklarını arttırmaya ve Afrika köklerini yaşatmaya adanmıştır. Haile Selassie 1930’da taç giydiğinde Rastafarianlar, kendisini Hristiyan kurtarıcı İsa Mesih gibi ilahi bir mesih ve, tüm siyahi insanların kurtarıcısı olarak görmüştür.

İncil – Kutsal Kitap

Rastafarianların Mesih’i Haile Selassie, Etiyopya’dan geldiğinden, Rastafaryanizm, M.S 330’dan bu yana Hristiyanlık olan ülkenin dinine dayanmaktadır. Bu nedenle, Rastafarianlar İncil’i, özellikle Eski Ahit’i ve Yeni Ahit’teki Vahiy Kitaplarını kutsal kabul eder. Ancak, Kutsal Kitabın yetkili versiyonunun sadece 66 kitabını kullanan birçok Hristiyan kilisesinin aksine, Rastafarianlar 87 kitabın tümünü kabul etmektedir.

İnançlar

Rastafarianlar, siyahi olan tek bir Tanrı’ya inanır. Hem aşkın, göksel bir tanrıdır hem de tüm insanlarda da bulunur. Rastafarianlar için kurtuluş, ancak kendilerini Babil dedikleri Batı dünyasının kötülüklerinden kurtarıp, anavatanları Afrika’ya geri dönmekle başarılabilir. Rastafarianlar, Yahudilerin Yahudilik’teki konumlarına benzer şekilde kendilerini sürgündeki seçilmiş insanlar olduğuna inanır. Aynı zamanda reenkarnasyona inanırlar.

Uygulamalar

Rastafaryanizm, Etiyopya’nın kültürü ve gelenekleri tarafından yönlendirilir, ancak barış, sevgi, hakikat  vurgulayan sabit bir uygulama kuralı tanımaz. Belirli ibadet yerlerinde toplanmak yerine, insanlar genişletilmiş tartışma oturumları için evlerinde buluşur. Müzik önemlidir, özellikle Jamaika’nın regga müziği. Şarkı söyleme ve davul çalma, dinin ahlakını anlatmak için kullanılır. Rastafaryanizmin merkezileşmiş veya hiyerarşik bir kilise yapısı yoktur, bunun yerine Etiyopya Ortodoks Kilisesi, Etiyopya Dünya Federasyonu, Evrensel Siyahi İyileştirme Örgütü, İsrail’in Oniki Aşireti ve Rastafarian Evrensel Sionu gibi çeşitli örgütlerden oluşur.

Rastafarianlar ve İsa

Rastafarianlar, Tanrı’nın kendisini ilk kurtarıcı olan Musa olarak gösterdiğine inanır; ikinci kurtarıcı Elijah, üçüncü kurtarıcı İsa Mesih’tir. Rastafarian öğretileri arasında, İsa’nın Haile Selassie’nin geleceğini öngördüğünü iddia edenler vardır.. Bazı Rastafarianlar, Haile Selassie’nin Tanrı olduğuna inanmaktadır, bazıları İncil’de öngörüldüğü gibi Mesih’in ikinci gelişi olduğuna inanır, bazıları ise Mesih’in manevi soyunun devamı olduğunu söyler.

Yorum yapın