Yehova Şahitleri – Ölüm ve Ruh

Yehova Şahitleri – Ölüm ve Ruh

Eski A.B.D Başkanı Dwight Eisenhower, pop ikonu Michael Jackson, yazar Mickey Spillane ve süpermodel Naomi Campbell’ın ortak bir özelliği var: hepsi Yehova Şahitleri olarak yetiştirildi veya dönüştürüldü. Yehova’nın Şahitleri, diğer Hristiyan mezhepler ile birçok inancı paylaşır, ancak ölüm ve ölümle ilgili farklı fikirlere sahiptir.

Ölümlü Beden, Ölümlü Ruh

İnsan vücudu ölümlü bir şeydir, Yehova Şahitleri insan ruhu için de aynı şeye inanır. Ruh, her canlıya özgü bir şeydir ve sadece yaşamın gücünü temsil eder. Bir kişinin fiziksel bedeni çalışmayı durdurduğunda, ruhu da çalışmayı durdurur. Yehova’nın Şahitleri, Hristiyanların ruhun ölümsüzlüğü inancının İsa ya da İncil’in öğretilerinden ziyade Yunan felsefesinden geldiğine inanıyor.

İnsanlığın Ortak Mezarı

Yehova’nın Şahitleri cehennemin basit bir şekilde tüm ölülerin gittiği bir bilinçsizlik hali olduğunu söyler. Yeni Ahit’teki “cehennem” ifadesinin Eski Ahit de bulunan “Sheol” veya “mezar” ı temsil ettiğini öne sürüyorlar. İyi insanlar bile öldükten sonra bu yere giderler. Yehova’nın Şahitlerinin sahip olduğu umut, bir gün Tanrı’nın doğru olanı dirilterek sonsuza dek yaşamasını sağlamasıdır.

Ruhun Yıkımı

Yehova Şahitlerine göre, inanmayanlar için ebedi bir eziyet olan ateşli bir yer yoktur. Ölümün sonsuza dek cezalandırılmak yerine günahın cezası olduğunu söylemektedirler. Aslında Yehova Şahitleri, ebedi bir işkence yerinin Tanrı’nın sevgi dolu doğasına ters olduğunu savunuyor. Bunun yerine, inanmayanların ruhu öldüğü zaman, asla dirilemez. Birey var olmaktan çıkar. Vücudu öldüğü gibi, ruhu da ölür.

Büyük Bulut

Yehova’nın Şahitleri, iki ayrı inanan grubunun diriliş yaşayacağına inanıyor. “Görüşme” olarak bilinen ilk grup, Mesih döndüğünde 144.000 inanandan oluşur. Yehova Şahitlerine göre, dirilen bu insanlar cennetteki Tanrı ile hüküm sürecek. İnananların geri kalanı, sonsuza dek İsa ile dünyasal bir cennette yaşamak için diriltilecek.

Yorum yapın